Ове године у фокусу интересовања паланачких гимназијалаца била је лексика српског језика. Са активностима је започето уочи марта, 21. фебруара када је обележаван Међународни дан матерњег језика да би се потом током марта у холу школе поставила изложбена поставка резултата лексичких проучавања.
Поред изложбе архаизама, старих предмета и њихових назива, у оквиру програма ,,Речи у нестајању – речи у настајању“ реализоване су са успехом још две креативне радионице.
Хорацијево Писмо Пизонима послужило је као инспирација за радионицу ,,Дрво матерњег језика" – на листовима опалим са дрвета исписане су застареле речи, на врху крошње нашле су се нове речи, а у средини речи које се често користе и које је пожељно имати у активном лексичком фонду.
Циљ креирања дрвета-језика било је усмеравање пажње на језик и речи којима ученици изражавају однос према реалијама које их окружују, као и подстицање размишљања сваког појединца о употреби нових речи и сопственом изражавању.
Указивање на значај чувања српског језика и језичке културе, неговање приврђености матерњем језику као сржи личног, националног и културног идентитета треба да буде један од примарних циљева водиља у сваком друштву.
У времену када влада свеопште духовно и друштвено клонуће овакве активности, осмишљене и реализоване са много залагања, стрпљења и љубави према српском језику, показатељ су да, докле год је верних чувара српског језика и књижевности, дивних наставника, заљубљеника у професију, и мотивисаних ученика, знаћемо да смо на добром путу.